SILVER & METAL / Silver / Sugar bowl 6878804
nr 687 8804
SUGAR BOWL
nickel silver, late 19th century, 25, + sugar sifter,
nysilver, Sent 1800-tal, 25, + strösked
600
SEK 300
Monday Mars 21 2011
at 19:53:14
20/3 15:21:18
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.